1398/09/18 #هرهفته:الف_ب_ایران
#هرهفته:الف_ب_ایران
پویش افتتاح هفتگی طرح‌های بزرگ و مهم صنعت آب و برق تا پایان سال 1398

آبادانی ایران در هیچ شرایطی متوقف نمی‌شود. دفاع و مقابله با تحریم مانعی پیش روی ساختن ایران نیست، اگرچه مشکلات و نیاز به اراده‌های استوار را بیشتر می‌کند. وزارت نیرو در همه ایّام تحریم و تنگناهای مالی در دولت «تدبیر و امید»، مجموعه‌ای از طرح‌های مهم زیرساختی را اجرا کرده که هر کدام بر سرمایه‌های اندوخته مردمان این سرزمین می‌افزاید.

این وزارت در سالیان گذشته با عزمی راسخ و بکارگیری همه توان مهندسی و مدیریتی بخش‌های مختلف دولتی، عمومی و خصوصی در سراسر کشور سرمایه‌گذاری‌های عظیمی را در زمینه تأمین آب و برق مطمئن و پایدار به انجام رسانده است بگونه‌ای که امروزه از استانداردهای بالای جهانی در زمینه دسترسی به آب و برق در سراسر کشور برخورداریم و به آن می‌بالیم. ما در وزارت نیرو بر این باوریم که «باید داشته‌های مردم این سرزمین را دید» و به پشتوانه این سرمایه عظیم، اعتماد به نفسی کسب کرد که پیشران حرکت توسعه در کشورمان باشد.
در پویش #هرهفته:الف_ب_ایران، که آن را با مشارکت مردم و رسانه‌ها پیش خواهیم برد، «همه با هم» خواهیم دید که در عرصه خدمات زیربنایی آب و برق، که نقش محوری در تامین رفاه و امنیت هموطنان دارد و همچنین زمینه‌ساز پیشرفت و پیشران تمامی بخش‌های اقتصادی کشور است، متخصصان ایران‌زمین چه می‌کنند و سرمایه‌های این کشور را چگونه برای ارتقای زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های تولید و کیفیت زندگی به‌کار می‌گیرند.
ما در #هرهفته:الف_ب_ایران، «همه با هم» درباره ابعاد این سرمایه‌گذاری‌ها و اثرات‌شان بر کشور و کیفیت زندگی مردم، و فرصت‌هایی که برای توسعه ایجاد می‌کنند، گفت‌وگو خواهیم کرد. ما قصد داریم طرح‌های زیرساختی صنعت آب و برق را به میان مردم بیاوریم.
      بدون تردید امر شگفت‌انگیزی است که کشوری که تحت شدیدترین تحریم‌های ظالمانه اقتصادی قرار دارد، موفق شده باشد با اتکاء به توان داخلی خود، دست‌آوردهای بی‌نظیری را در عرصه آب و برق کسب نماید.
برخی از مهمترین وجوه این موفقیت‌ها عبارت است از:
 1. در 6 ماهه دوم سال 98 تعداد 227 پروژه به ارزش سرمایه‌گذاری 33174 میلیارد تومان در 31 استان به افتتاح و بهره‌برداری می‌رسد. میانگین سرمایه‌گذاری در هر استان 1000 میلیارد تومان است.
 2. افتتاح 10 سد در 6 استان کشور صورت می‌گیرد و مجموعاً 745 میلیون مترمکعب آب برای شرب، کشاورزی و صنعت به مجموع آب کشور اضافه خواهد شد که از این میزان 8 میلیون مترمکعب برای صنعت، 696 میلیون مترمکعب برای کشاورزی و 41 میلیون مترمکعب برای تامین شرب می‌شود. بهره‌برداری از این طرح‌ها، آب شرب را برای 9 شهر با جمعیت 1.6 میلیون نفر را تأمین می‌کند. یعنی 70 لیتر آب برای هر نفر در هر 24 ساعت تأمین می‌شود.
 3. شبکه آبیاری و زهکشی به مساحت 26 هزار هکتار در 4 استان کشور به بهره‌برداری می‌رسد. جمعیت روستایی این 4 استان 1.5 میلیون نفر است.
 4. در 6 ماه آینده به 1124 روستا با جمعیت 726 هزار نفر آبرسانی خواهد شد که 845 میلیارد تومان ارزش سرمایه‌گذاری این طرح‌هاست و به‌طور متوسط روزانه به 6 روستا با هزینه‌ای معادل 4.5 میلیارد تومان آبرسانی می‌شود.
 5. 29 تصفیه‌خانه فاضلاب در 6 ماه آینده و با سرمایه‌گذاری 1366 میلیارد تومان در 16 استان، به ظرفیت 553.441 مترمکعب در شبانه‌روز و با جمعیت 3.450.000 نفر، به مجموع تصفیه‌خانه‌‌های فاضلاب کشور اضافه می‌شود.
 6. در 6 ماه آینده 12 تصفیه‌خانه آب شرب دیگر به ظرفیت 1.3 میلیون مترمکعب در روز و با جمعیت تحت پوشش 6.2 میلیون نفر در 9 استان کشور با سرمایه‌گذاری 1432 میلیارد تومان افتتاح می‌شود، به عبارت دیگر هر ماه، 2 تصفیه‌خانه آب در کشور افتتاح خواهد شد.
 7. ظرفیت 3000 مگاوات نیروگاه حرارتی برای 26 میلیون خانوار ایرانی به بهره‌برداری می‌رسد. هزینه سرمایه‌گذاری برای هر 1000 مگاوات ساخت نیروگاه معادل 600 میلیون یورو است و نیروگاه‌های ساخته‌شده معادل 1.8 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جذب کرده‌اند. این میزان سرمایه‌گذاری معادل 70 یورو (بین 800 هزار تا یک میلیون تومان) به ازای هر خانوار است. این ظرفیت به معنای 115 وات ظرفیت تولید برق برای هر خانوار ایرانی است.
 8. ظرفیت 278 مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر پاک در شش ماه آینده افتتاح می‌شود که باعث صرفه‌جویی در مصرف 350 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در کشور می‌گردد.

در ادامه اقدامات انجام شده تاکنون و با تحقق اهداف فوق، علاوه بر:

 • تامین آب شرب بهداشتی سالم و پایدار برای مصارف مختلف شرب، صنعتی و کشاورزی
 • تامین برق مطمئن بخش‌های مختلف خانگی و اقتصادی
 • جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب

دست‌آوردهای بسیار مهم دیگری در عرصه‌های مختلف، از جمله:

 • افزایش تولید محصولات کشاورزی از طریق ارتقاء راندمان آبیاری
 • جلوگیری از آلودگی آبهای سطحی
 • کنترل سیلاب
 • ایجاد زمینه استفاده مجدد از پساب
 • تشویق و فراهم نمودن زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی
 • کمک به حفظ محیط زیست
 • کاهش مهاجرت به ویژه در مناطق محروم و مرزی
 • اشتغالزایی و رونق اقتصادی

حاصل خواهد شد و در نهایت زمینه توسعه و پیشرفت و بالندگی بیش از پیش در اقصی نقاط کشور فراهم خواهد گردید.

تعداد بازدید: 1514
منبع:
نویسنده:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal