1398/04/02 بازدید اعضای کمیسیون انرژی مجلس از نیروگاه زرند
بازدید اعضای کمیسیون انرژی مجلس از نیروگاه زرند
به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق زرند ، در ابتدای جریان بازدید اعضای کمیسیون انرژی مجلس، معاونین و مدیران ارشد برق وزارت نیرو و مدیران ارشد صنعت برق استان از نیروگاه ، حسنوند رییس کمیسیون انرژی مجلس ضمن اشاره به بیان مقام معظم رهبری گفت : اولین وظیفه ای که در پیام مقام معظم رهبری عنوان شده اهمیت صنعتگر و تولید کننده است که باید بستر لازم برای تولید و ایجاد فرصت های شغلی مهیا گردد .
حسنوند افزود : کمیسیون انرژی از ابتدا تاکنون چندین پروژه اولویت گذاری کرده که استان کرمان به ویژه بحث گازرسانی در آن هم جزء آنهاست و از وظایف خطیر ما نظارت است که دستگاه های مرتبط را فعال می کند و در جریان این سفرها و نظارت ها از شرایط واقعی استان ها و صنایع ،مراکز و مشکلات مطلع می شویم .
ایشان خاطر نشان کرد : نگاه ما به پروژه ها ، فقط از منظر اقتصادی نیست بلکه همه جنبه های زیست محیطی، نیروی انسانی و ... مد نظر قرار می گیرد .
وی با اشاره به مساله گازسوز کردن نیروگاه بخاری زرند گفت : با توجه به مزایا و معایب ، موضوع گاز سوز کردن نیروگاه قابل اجراست و نیازمند برگزاری چند جلسه مجزا با وزارت نیرو و زیر مجموعه و ارگان های ذی ربط می باشد .
در ادامه انجم شعاع، معاون حقوقی ، امور مجلس و پشتیبانی وزارت نیرو گفت : کمیسیون انرژی ، کمیسیون تخصصی وزارت نیروست و همیشه پا به پای وزارت نیرو بوده و توفیقات ما در صنعت برق نتیجه حمایت آنهاست .
وی با اشاره به اینکه پژوهشگاه نیرو می تواند در حوزه مدیریت مصرف کمک کننده باشد  افزود : استان کرمان جز استانهایی است که برنامه های خوبی در زمینه مدیریت مصرف به ویژه برای برق اجرا کرده  و این جای تقدیر دارد .
انجم شعاع خاطر نشان کرد : از مشکلات مهم در استان کرمان فرسودگی شبکه برق است  که باید در این خصوص تدابیری اندیشیده و در بودجه سال آینده توجه ویژه ای بدان شود .
دکتر امیری نماینده مردم شهرستان های زرند و کوهبنان و نایب رییس اول کمیسیون انرژی مجلس نیز با بیان تاریخچه نیروگاه زرند گفت : نیروگاه زرند سال 52 به بهره برداری رسید در زمان خودش نقش مهمی در تامین  برق استان و صنایع داشته است که با توجه به قدمت نیروگاه و تأسیسات نیاز به طرح توسعه نیروگاه احساس می شد و با بررسی های به عمل آمده احداث نیروگاه جدید در دستور کار قرار گرفت و در حال راه اندازی است که امیدواریم سال آینده واحدهای گازی آن وارد مدار شوند .
نایب رییس اول کمیسیون انرژی مجلس افزود : برنامه ای که الان در حال اجراست ، تأمین نیاز روستاهای کم خانوار است که این امر سبب تشویق تولید و ایجاد اشتغال مانند تولید زعفران شده است و باید تلاش کنیم مشکل برق خانوار ها  رفع گردد .
در ادامه صادق زاده فرماندار شهرستان زرند ضمن خیر مقدم به مهمانان گفت : شهرستان زرند ظرفیت های بزرگ اقتصادی دارد و هم اکنون بیش از 8 هزار جوان مشغول بکارند که امیدواریم در آینده این تعداد بیشتر شود
قرشی مدیرعامل تولید نیروی برق کرمان نیز در حاشیه این نشست  گفت : در حال حاضر مسأله کم آبی در سطح کشور مطرح است که استان کرمان و به ویژه زرند در این زمینه بحرانی است و نیروگاه زرند با داشتن برج خنک کن و مصرف بالای آب با مشکل مواجه است که باید تدابیری در خصوص تغییر برج تر به خشک صورت گیرد و  امیدواریم با راه اندازی نیروگاه جدید زرند ، دغدغه های موجود حذف شود و شرایط تولید در زرند و استان بهبود یابد .
سام ایزدی مدیرعامل نیروگاه نیز ضمن عرض خیر مقدم، خوش آمدگویی و تقدیر از حضور مهمانان در نیروگاه زرند و ارائه گزارشی از وضعیت موجود گفت :  نیروگاه زرند اولین نیروگاه بخار جنوب شرق کشور است که از دو نوع سوخت مازوت و ذغالسنگ استفاده می کند .وی با اشاره به ذغالسنگ سوز بودن نیروگاه افزود : این تکنولوژی نیروگاه از نظر پدافند غیرعامل دارای مزیت است و نقش مهمی در زمان بحران می تواند داشته باشد .
وی با تأکید بر اهمیت گاز سوز کردن نیروگاه گفت : پیگیری های لازم در این خصوص انجام گرفته که متاسفانه به دلیل تأمین اعتبار متوقف شده است .سام ایزدی با شاره به اهمیت نیروی انسانی به عنوان اصلی ترین سرمایه نیروگاه خاطر نشان کرد : نیروگاه زرند با داشتن نیروهای متعهد و متخصص توانسته به درجه بالای خودکفایی در زمینه انجام امور داخلی برسد به طوری که تمام کارهای نیروگاه توسط نیروهای بومی و داخلی در حال انجام است .
مدیرعامل نیروگاه زرند  ضمن بیان این نکته که نیروهای بومی و متعهد نیروگاه آزمون خود را در خصوص قطع وابستگی به خارج پس داده است گفت : در خصوص راه اندازی سیستم ذغالسنگ سوز نیروگاه ، بررسی های لازم و استعلام های مربوطه انجام گردید که در نتیجه یک شرکت خارجی با پیشنهاد بسیار بالا جهت راه اندازی بخش ذغال نیروگاه اعلام آمادگی کرد اما پس از بررسی های لازم توسط نیروهای متخصص داخلی پیشنهاد مربوطه رد و کار توسط نیروهای داخلی با حداقل هزینه به انجام رسید و همکاران نیروگاه توانستند با تکیه بر توان و تعهد و تخصص خود ، بخش ذغال نیروگاه را راه اندازی و به بهره برداری برسانند که این از افتخارات و توانمندی های نیروهای داخلی نیروگاه زرند است .وی با شاره به تصمیم دولت برای نیروگاه های زیر 100 مگاوات گفت : این تصمیم و مشکلات بوجود آمده ناشی از آن ، هم از لحاظ فنی و اقتصادی و هم از نظر روحی و روانی برای پرسنل ضرر و زیانهایی زیادی دارد که خواهشمندیم در خصوص تجدید نظر در این تصمیم و تأمین بودجه جهت گاز سوز نمودن نیروگاه که از لحاظ زیست محیطی نیز مشکل سوخت مازوت را حل می نماید چاره اندیشی گردد .
تعداد بازدید: 174
منبع:
نویسنده:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal